logo
З нами тепло!
0

Які бувають види твердого палива?

11.07.2022

Будь-яка людина може відповісти, чим топити котел – дровами та вугіллям. Дехто згадає торф та пелети. Тим часом, за загальними назвами криється маса подробиць, про які може і не здогадуватися недосвідчений власник твердопаливника. А від цього залежить правильне функціонування котла та термін його служби.


Паливо для опалювальних котлів

Перерахуємо основні види твердого палива, якими топлять котли:

  • дрова;
  • вугілля;
  • пелети;
  • брикети;
  • відходи деревообробки та гілки.

Для порівняння палив використовуватимемо такі характеристики як: теплота згоряння, обводненість, зольність, наявність сторонніх речовин, тому коротко визначимо поняття.


Характеристики палива

 

Теплота згоряння або теплотворна здатність - це кількість тепла, що виділяється при згорянні 1 кг палива. Вважається в кВтг/кг ​​або МДж/кг.

Обводненість чи вологість – виражене у відсотках вміст вологи.

Зольність - відсоткове відношення маси твердого залишку (попелу) до маси палива, що згоріло.

До сторонніх речовин відносимо хімічно активні елементи, наприклад, сірку, яка може бути в паливі і виділятися при горінні, так і всіляке негорюче сміття, шлак, бруд, що потрапили при видобуванні та зберіганні.

Тепер розгорнемо наш список, використовуючи ці показники для порівняння.

Дрова: теплотворні властивості порід, форма відвантаження, зберігання

Дрова – найдоступніше та найдешевше паливо. Бувають дрова:

  • дубові - мають високу теплотворну здатність, але їх важко колоти;
  • хвойні (соснові, ялинові) – горять спекотно через наявність смоли, через неї ж характерно потріскують і виблискують під час горіння, інтенсивніше засмічують димарі. Зате їх легше пиляти та колоти;
  • дрова плодових дерев – переважно використовуються для приготування страв на відкритому вогні. Груша та яблуня легко розколюються і добре горять;
  • березові дрова вимагають достатньої кількості повітря в топці, інакше починають диміти і утворювати дьоготь, що відкладається на стінках димових каналів;
  • грабові, букові, ясеневі дрова відносяться до твердих пород дерева з високою теплотворністю;
  • липа, осика, тополя - м'які породи, дають мало спека і швидко прогорають.

Нижче наводиться таблиця теплотворної здатності основних видів дров:

 Дрова (природна сушка) Теплотворна здатність, кВтг/кг Теплотворна здатність, МДж/кг Об'ємна щільність в кг/дм³ Щільність, кг/складометр
Дубові дрова

4,2

15

0,67

470

Соснові дрова

4,3

15,5

0,52

360

Ялинові дрова

4,3

15,5

0,47

330

Березові дрова

4,2

15

0.65

450

Грабові дрова

4,2

15

0,72

495

Букові дрова

4,2

15

0,69

480

Ясенові дрова

4,2

15

0,69

480

Теплотворна здатність дров безпосередньо залежить від їхньої вологості - при горінні тепло витрачається на утворення пари і разом з ним випаровується «в трубу», до того ж формується їдкий конденсат.

  • Хорошими дровами вважаються такі, у яких показник обводненості не перевищує 20-25%, так звані повітряно-сухі (природного сушіння), що зберігалися під навісом на відкритому повітрі або у звичайному сараї.
  • У свіжоспиляного лісу вологість - 40-50%, а у топляка або сплаву 60% - таке паливо непридатне.
  • Ідеальний показник вмісту вологи 8-12% у кімнатно-сухих дров, що зберігалися у закритих приміщеннях із підвищеною температурою.

Зольність деревини невелика – від 0,2 до 2-3% (для смолистих порід), а також незначний вміст сторонніх мінеральних речовин, тому дерево є одним із щадних для котла палив.

Кубометри в складометри дров
При покупці будьте уважним: ціну зазвичай пишуть за кубометр (тобто, «ідеальний» дерев'яний куб), а продають складометри, де навіть у найщільнішому укладанні є порожнечі. А привезти можуть і зовсім насипом у кузові, і тут вже менше фактична кількість деревини.

Орієнтовні коефіцієнти такі:

  • при відвантаженні насипом об'єм кузова по бортах множимо на 0,75-0,82, одержуємо складометри;
  • щоб дізнатись скільки кубометрів ще раз множимо на 0,75.

Стандартні довжини полін - 25 і 33 см, товщина не менше 3 см.


Вугілля: види та теплотворна здатність

Другий широко поширений вид палива, що застосовується у побутових опалювальних казанах. Класифікація всіх його характеристик та різновидів досить велика, тому зупинимося на основних.

Вугілля буває:

  • бурий;
  • кам'яний;
  • антрацит.

Нижче табличка теплотворних здібностей даних видів:

Вид вугілля Питома теплота згоряння
МДж/кг кВтг/кг
Бурий

14,7

4

Кам'яний

29,3

8,1

Антрацит

31

8,6

Ці показники, як і у випадку з дровами, сильно залежать від якості палива. Однак вже видно, що буре вугілля поступається навіть деревині за кількістю тепла, що виділяється, так через вологість (30-40%) і летких компонентів (до 50%). Крім того, він може самозайматися і вивітрюватися (кришитися) при тривалому зберіганні, що ускладнює його транспортування та обмежує використання в домашньому господарстві.

Марки кам'яного вугілля

Кам'яне вугілля у свою чергу поділяється на кілька марок, що мають літерні позначення:

  • Д – довгопламенний;
  • СС - сильноспекається;
  • Т – худий;
  • Г – газовий;
  • Ж – жирний;
  • К – кокс;
  • ОС – спікаючийся.

Для опалення використовуються перші три марки, решта – сировина для коксохімічної промисловості. Вологість кам'яного вугілля коливається не більше 12-16%, леткі компоненти до 40%, зольність до 50%.

Антрацит – «найспекотніший» і «чистий» вуглець. Вологість його трохи більше 9%, стільки ж і летких речовин. Це тверде важкозаймисте вугілля.

Для мінеральних палив актуальним є вміст сторонніх речовин: по-перше, це підвищує зольність. Вугілля може містити шлак, порожню породу, просто забруднитися під час зберігання та транспортування. По-друге, неминуча наявність сірки, яка при згорянні утворює їдкі оксиди, що спричиняють корозію стінок котла, теплообмінника, димоходу. Якісне вугілля має містити трохи більше 1% сірки.

Класифікація вугілля за розміром шматків

П

Плитний

понад 100 мм

К

Великий

50-100 мм

О

Горіх

26-50 мм

М

Дрібний

13-25 мм

С

Насіння

6-13 мм

Ш

Штиб

менше 6 мм

Р

Рядовий необмежений розмірами
Крім зазначених фракцій, існують вугільні брикети, про них поговоримо пізніше.

Вибір вугілля для твердопаливного котла

При виборі вугілля керуйтеся насамперед паспортними даними опалювального обладнання.

Від марки залежить завантаження палива:

вугілля Д слід закладати невеликими партіями, щоб леткі компоненти встигали повністю згоряти. Правильне полум'я жовтого кольору, при недогарі багряне.
Марки СС, Т і антрацит можна завантажувати у більшому обсязі, але при цьому важливе регулювання піддуву, щоб полум'я не згасло або, навпаки, не було надмірного підвищення температури, що призведе до руйнування котла.

Пелети: різновиди, теплотворна здатність

Пелети є спресовані циліндричні гранули органічного матеріалу, в основному відходів деревообробної промисловості та сільського господарства. Склеювальна речовина – лінгін, який входить у будь-яку рослинну сировину. Розміри гранул невеликі (довжина 5-50 мм, діаметр 4-10 мм) - виходить ідеальне сипуче паливо для твердопаливників з автоматичною подачею пелетних котлів.

Пелети поділяються на:

  • «білі» (преміум сорту), що одержуються з очищеної та просушеної деревини;
  • індустріальні – з обаполка з корою, мають сірий або коричневий колір;
  • агропелети з сільгосп та агропромислових відходів: лушпиння соняшника та гречки, стебел та качанів кукурудзи, соломи;
  • торф'яні пеллети.

Теплотворна здатність коливається в залежності від сировини від 14 МДж/кг для торф'яних до 17-20 МДж/кг для деревних білих пелет. До 80% тепла виходить при згорянні піролізних газів, тому важливо забезпечувати подачу достатньої кількості кисню в топку.

Вологість та зольність пелет

Сировина проходить кілька стадій сушіння та підсумкове пресування під тиском, тому вихідна вологість пелет не більше 10%, інакше вони починають кришитися і суттєво погіршують свої властивості. Звідси підвищені вимоги до приміщення для зберігання та упаковки палива – гранули дуже гігроскопічні.

Найнижча зольність у 0,5-1% у «білих» пелет, індустріальні від 0,7% до 3-4%, агропелети 3-8%, найбільша у торф'яних – до 20%. Фактично, в побутових котлах використовуються лише «білі» пелети, всі інші різновиди призначені для промислового користування, і не тільки через підвищену зольність: агропелети містять олії (лушпиння соняшника), що осідають на стінках димаря у вигляді креозоту, солом'яні мають підвищений відсоток хлору , що роз'їдає метал. А торф'яне паливо має дуже сильний розкид за якістю, торкнемося цього питання, коли перейдемо до обговорення брикетів.

 

Фасовка пелет та зберігання

Пелети фасують у так звані біг-беги від 500 до 1200 кг, у споживчу упаковку 10-20 кг, або відвантажують насипом. У разі рекомендується мати сухий закритий бункер, оскільки гранули дуже швидко набирають вологу з повітря. Фасоване пелети можна складувати відкрито (за умови цілісності поліетиленової упаковки).

При всіх своїх плюсах, пелети дорожчі за дров, та й самі пелетні котли з механізмами автоподачі коштують недешево.

 

 


Брикети

 

Брикети можна розглядати як великі пелети. Загальний принцип отримання схожий – пресування при підвищеній температурі у форми: досягається велика щільність палива, суттєво знижується вміст води, набуває естетичного вигляду.

 

 

 

Види паливних брикетів

Дерев'яні брикети, іноді звані євродрова, мають такі показники:

  • теплотворна здатність до 4-5 кВтг/кг (до 18 МДж/кг);
  • зольність до 1%;
  • вологість до 8%.

Якісні євродрова – один із найефективніших видів палива за співвідношенням ціна-теплота згоряння, зручний та чистий у використанні, що не вимагає заготівельних операцій – колки та розпилювання.

Торф'яні брикети можуть відрізнятися за якістю. Це зумовлено насамперед умовами видобутку сировини: є верховий торф, який має показники зольності 1-6%, і низинний торф із зольністю 8-18%, а іноді й до 40%. Якщо порушена технологія виробництва брикетів, отримуємо і різнобій у показниках: від якісних з теплотою горіння 14-20 МДж/кг та вологістю 6-8% до зовсім непридатних 10 МДж/кг та сирих, з 35% вологи.

 

 

Вугільні брикети виготовляються із шламу. Так як це неорганічне паливо, то для формування потрібно 5-10% сторонніх речовин, що цементують, наприклад, смоли (кам'яновугільного дьогтю) або меляси, крохмалю. У побуті використовуються лише брикети на органічних сполучних. Теплотворна здатність брикетів виходить із якості сировини і варіюється від 20 до 28 МДж/кг (5,5-7,7 кВтг/кг). Зольність до 10%, вологість 2-15%.

Відходи деревообробки та гілки

 

До відходів відносять тріску до 50 мм, стружку та обрізки, горбилі. Ці матеріали зазвичай зберігаються відкрито і містять велику кількість вологи, тому перед завантаженням у котел необхідне просушування. По теплотворності тріска аналогічна дровам, але швидко прогорає. Найчастіше дерев'яні відходи застосовують для розпалювання котла перед основною закладкою.

В принципі, в котлі згорить і всіляке побутове сміття - пластик, поліетилен. Але спалювати їх не рекомендується. По-перше, багато синтетичних вуглеводнів мають високу температуру горіння, тому підкинуті в топку разом із звичайними дровами, пластикові відходи будуть чадити і спікатися. По-друге, пластмаси часто містять добавки, барвники, які при згорянні можуть утворювати токсичні сполуки.

Вибір палива для котла


При покупці будь-якого палива:

  • звертайте увагу на його зовнішній вигляд та вологість;
  • обговорюйте форму відвантаження, використовуйте коефіцієнти перерахунку кубометрів та складометрів.

Завжди топіть сухим якісним паливом, так котел прослужить довше, а ви заощадите на обігріві.

✍️ підписуйтесь на наш канал: @vseproteplo