logo
З нами тепло!
0

Які бувають котли?

10.07.2022

Автономна система опалення з котлом, циркуляційним насосом, розширювальним баком, вентилями, фільтром та радіаторами.

 

Опалювальні котли застосовуються для обігріву приміщень, до яких недоцільно або не можна підвести централізоване теплопостачання:

  • житлових будинків, котеджів, розташованих далеко від теплоцентралей;
  • виробничих цехів;
  • сільськогосподарських приміщень (теплиць тощо).

Встановлення котла вирішує проблему опалення, а найчастіше і гарячого водопостачання в автономному режимі.


Різновиди котлів для опалення

  • по контурності – одно- та двоконтурні;
  • за типом розміщення – навісні та підлогові;
  • з використовуваного палива:
  1. газові;
  2. електричні;
  3. рідкопаливні (дизельні);
  4. твердопаливні (дрова, вугілля, брикети та пелети);
  5. комбіновані;
  • за матеріалом, з якого вони виготовлені – сталеві та чавунні. 

Одноконтурні котли використовуються лише як обігрівачі. Двоконтурні котли розраховані на опалення та нагрівання води. При виборі тієї чи іншої системи враховуйте потужність котла, теплообмінника і можливе місце установки обладнання.

Монтаж опалювальних котлів

Котли монтують на стіні та на підлозі.

Настінні котли компактніші, тому їх частіше встановлюють у житлових невеликих приміщеннях - кухнях, ванних кімнатах. Однак через свою малогабаритність вони обмежені за потужністю. Настінні агрегати бувають лише газові чи електричні.

Котли підлоги бувають під всі види палива. У них більша потужність, але й більша вага.


Газові котли


У газових приладах для нагрівання теплоносія спалюється природний газ, тобто передбачається, що газопровід вже підведений, або підвести його нескладно.

Газові котли бувають:

  • з відкритою та закритою камерою згоряння. У перших рівень шуму під час роботи нижче, але вони чутливі до перепадів тиску в газомережі. Другі краще встановлювати поза зоною відпочинку та проживання, оскільки вони досить галасливі.
  • настінні та підлогові, і парапетні котли.

До плюсів газових котлів можна віднести порівняльну дешевизну споживаного енергоресурсу - газу (для населення). Прив'язка до комунальних магістралей є і їхнім головним недоліком – на жаль, не скрізь приміщення газифіковані.

 

 

 

 


Електричні котли


Електричні котли найбезпечніші з усіх, тому що в них немає процесу горіння.

Їх переваги: компактність, безшумність, практично повна автоматизація. Електрокотлам не потрібні витяжки та димарі.

Нестача – високе енергоспоживання, відповідно, суттєві рахунки за електрику.

 

 


 Котли на рідкому паливі


Котли на рідкому паливі (як правило, це звичайна солярка) мають високу продуктивність (ККД до 92%), частково автоматизовані та придатні для обігріву великих приміщень, але мають і ряд недоліків: необхідність окремого зберігання палива у спеціальній тарі, його висока вартість, установка котла у просторому приміщенні з гарною системою вентиляції та димоходом, так як при роботі котел може злегка коптити, а також видає певний шум.


 Котли на твердому паливі


Твердопаливні котли – одні з найдешевших в експлуатації. Вони здатні працювати на дровах, вугіллі, брикетах та пелетах. Існує кілька різновидів твердопаливних котлів, і їх розгляд заслуговує на окрему статтю - це і піролізні, верхнього і нижнього горіння, примусової та природної вентиляції, з різним числом ходів і т.д.

Незважаючи на те, що є бункерні системи з автоматичною подачею горючих матеріалів, загальний недолік для твердопаливних котлів – необхідність регулярного ручного завантаження палива, його доставки та зберігання.

Комбіновані котли поєднують у собі можливості роботи на газі, дизельному та твердому паливі.

 


Сталеві та чавунні котли


Сталеві котли легші, тому всі настінні варіанти виготовлені зі сталі. Сталь має кращу теплопровідність і пластичність, такі котли вищі ККД і менше бояться перепадів температури.

Чавунні котли – лише підлогові виконання, але вони секційні, що дозволяє зібрати казан на місці. При таких недоліках чавуну, як крихкість і чутливість до перепадів температури, він має безперечну перевагу - стійкість до корозії. Оскільки ми маємо справу з агресивним кислотним середовищем в топці (з'єднання водяної пари і оксидів сірки і вуглецю), то чавунні котли більш довговічні порівняно зі сталевими.


Встановлення та обв'язування котла


Як і будь-яке обладнання, опалювальні котли мають свої режими експлуатації та вимоги щодо безпеки. Щоб захистити котел від перевантажень та перегріву, необхідна правильно розрахована та змонтована обв'язка. Слід зазначити, що установка котлів опалення в квартирах законодавчо обмежена, хоча в інтернеті є безліч історій із розряду «у мене вже кілька років казан котел і нічого». У будь-якому випадку, монтаж опалювальних систем у будь-яких приміщеннях повинен проводитись фахівцями з дотриманням усіх норм та дозволів.

Хочеться застерегти від саморобних опалювальних котлів. Навіть у вас відповідна інженерна освіта, навички, інструменти та матеріальна база, пам'ятайте, що кустарно виготовлені агрегати становлять велику небезпеку при неправильному проектуванні, виготовленні та експлуатації. Тут ми маємо справу з високими температурами, горючими матеріалами, складним регулюванням та налаштуванням. Цінуйте здоров'я, життя та майно, встановлюйте лише сертифіковану техніку, яку ви можете купити в інтернет-магазині «Все про тепло».

✍️ підписуйтесь на наш канал: @vseproteplo